idei pentru 100 de zile de scoala

Idei pentru 100 de zile de scoala

Am sarbatorit an de an 100 de zile de scoala. In anii trecuti ideea era sa numaram pana la 100. Dar anul acesta? De dragul ideii, le-am propus copiilor sa sarbatorim implinirea acestui numar. Nu pentru a numara. Nu acesta e scopul la clasa a III-a. Am gasit impreuna idei pentru 100 de zile de scoala. Iata-le mai jos.
100 de zile

Esti cu 100 de zile mai bun la …

Dupa 100 de zile de scoala esti mai bun. Fiecare si-a gasit punctul forte. Sunt mai bun … desenator, dansator, matematician, cititor, mai bun la impartiri, mai bun prieten… De pus in piept si de purtat toata ziua. Puteti descarca insignele AICI.
idei pentru 100 de zile de scoala

Ai idei pentru 100 de zile de scoala?

Scopul acestei activitati nu e de a numara pana la 100. Scopul e sa fii creativ, inventiv, sa gasesti solutii si sa te implici. Daca anii trecuti se implicau toti copiii sau cat mai multi, anul acesta nu s-au mai prins toti in joc. Dar noua ne-a placut si asa. In fond ei au crescut si acum fiecare are dreptul sa decida daca vrea sau nu, daca se implica sau nu, daca face ceva sau doar sta pe margine si priveste. Pentru ca nu toti trebuie sa fie la fel si sa faca la fel.

Fii original de 100 de ori!

Mi-a placut mult deoarece am strans multe idei pentru 100 de zile de scoala. Cei care s-au prins in joc, vreo 15 copii din 30, ne-au adus colectii cu 100 de obiecte sau altceva prin care ei au sarbatorit cele 100 de zile. Ioana a adus 100 de capace, iar Teodora 100 de pietricele. Carla 100 de scobitori, Nico a confectionat o bratara cu 100 de elastice, Luminita o coronita din hartie pe care scria 100. Ioana si-a pictat un tricou cu 100, Sonia a decupat numarul 100 de prins de tricou, Ilinca a adus un tricou cu numarul 11 ! (explicatia – e un numar cuprins intre 1 si 100). Un bilet de prins pe tricou pe care Teo, mare sportiva, scrisese Maraton 100 de zile, iar Beatrice a realizat un clip de 10 secunde cu 100 de zile.

100 de substantive, 100 de exercitii

Eu nu i-am lasat insa si pe ceilalti, asa ca i-am provocat  la lucru in echipe. Asa au aparut: 100 de cuvinte frumoase, 100 de substantive din scoala, 100 de adjective la scoala, 100 de exerctii, 100 de rezultate, Mama in 100 de cuvinte (pentru ca azi e 8 Martie), un enunt cu 100 de cuvinte. Puteti descarca un blank pentru aceste fise AICI
idei pentru 100 de zile de scoala
idei pentru 100 de zile de scoala
idei pentru 100 de zile de scoala
Daca aveti nevoie si de alte idei pentru a sarbatori cele 100 de zile de scoala, iata aici alte articole: 100 de activitati, 100 zile de scoala, 4 carti pentru 100 de zile
Voi cum sarbatoriti aceste zile?
Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *