La scoala in Franta – sala de clasa

Saptamana trecuta a avut loc sedinta cu parintii. Mi-a placut. Am fost ochi si urechi si din pricina limbii in care se vorbea, dar si pentru ca se spuneau lucruri interesante.
Salile de clasa sunt … hai sa le spun simple. Si ei au 27 de copii, 25 sau 30. Depinde de scoala, de locatie. Mobilierul e ergonomic si frumos. Nu, nu e nou, insa arata ingrijit. Sala de clasa e bine luminata cu neoane, are aer conditionat, ferestrele ocupa un perete intreg si sunt aproape de sus pana jos.
sala de clasa
sala de clasa

Stil simplu si minimalist in sala de clasa

Copiii nu au dulapuri. Isi tin lucrurile in banca. In pozele de mai sus este sala de limba engleza. Daca unii sunt la engleza, altii sunt la germana sau poloneza, in functie de ce limba mai stiu. Franceza, ca limba separata, ca studiu al limbii si al literaturii se face tot de catre un profesor, intr-o sala speciala. La clasa, cu invatatorul, se face o franceza de baza. Peste tot sunt foarte multe carti. La ei functioneaza, cel putin pentru partea de engleza, parteneriatul cu Schoolastic – pentru fiecare comanda a unui elev, scoala primeste o alta carte gratis (sau pentru comanda unei clase, a unei scoli  – se primesc pachete de carti, colectii). Copiii pot imprumuta direct din clasa o carte pe care sa o citeasca.
sala de clasa
Nu, in clasa nu s-a zugravit anul acesta. Dar era curat. Peretii mai aveau si urmele unor planse lipite si date jos, dar nu era suparator. Pe pereti sunt planse putine, foarte putine in comparatie cu ceea ce apare in clasele romanesti. Cred ca se merge pe functionalitatea lor decat pe a impodobi / orna o clasa. Nu, nu am vazut albinute, fluturasi, iepuri si clasele lor nu poarta astfel de denumiri.
sala de clasa

Catedra sta in spatele clasei

Catedra e intotdeauna in spatele clasei. In nici o clasa nu am vazut-o in fata. Exista si in fata clasei cate o masa, poate chiar doua, dar pe ea stau caiete, lucrari, alte obiecte necesare la tabla sau elevilor. Vi se pare firesc asa?
sala de clasa
Nu e o ordine desavarsita, nu e totul perfect in sala de clasa. Dar nu mi s-a parut deranjant. Si ceelalte clase au o atmosfera de lucru si sunt placute, intime. Imi plac foarte mult scaunele lor. Intre sezut si bara picioarelor au un fel de spatiu, iar cand pleaca din clasa copiii isi urca singuri scaunele pe masa, dar nu cu picioarele pe masa, ci tablia mesei intra in spatiul acesta dintre sezut si bara picioarelor.
sala de clasa
Nu au covor si carpete in sala de clasa. Au un gen de linoleum tare si elastic. Nici nu se aude cand mergi pe el.
E frumos. In scoala aceasta cel putin, e frumos.
Cititi pe blog si alte experiente de-ale noastre in Franta: Franta – rezultate semestriale, Franta  agenda cu teme
Ema

2 thoughts on “La scoala in Franta – sala de clasa”

  1. Scuze de intrebare, tu stai in Franta? Urmaresc blogul tau cu mare interes si admiratie. Stiu ca esti invatatoare, in limba romana, si nu prea inteleg cum apare acum Franta. Nu este musai sa imi raspunzi daca intrebarea ti se pare prea personala.
    Scuze ca iti spun tu dar urmarind logul tau te simt apropiata.

  2. Buna dimineata,
    Nu ma deranjeaza intrebarea ta. Iti multumesc pentru ca citesti blogul meu. Da, de anul acesta locuiesc in Franta. Activitatile de pe blog sunt realizate in Romania, cu copiii din clasa mea. DE acum incolo voi posta altfel de articole, deoarece … nu mai am o clasa. Deocamdata. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *