Ornamente de gheata – activitati pentru copii

Chiar daca a trecut Craciunul, am mai creat ornamente. Unele de gheata de data aceasta, deoarece vremea ne-a ajutat.
Folositi activitatea atunci cand vorbiti despre circuitul apei in natura. E o activitate de observatie, de cercetare si descoperire, e un experiment. Si e si o activitate senzoriala. Copiilor le place sa se joace cu gheata.

Materiale pentru ornamente de gheata

Aveti nevoie de lucruri care se afla la indemana oricui, prin casa sau pe la scoala. Incercati sa reciclati cutii de lapte, paharele de plastic, caserole si recipeinte din orice material. Caserola de plastic, o bucata de lana / ata, apa, obiecte stralucitoare, crengute, scoici, jucarii mici, margele, beteala …

gheata

Toate materialele se pun in apa. Bucata de ata / lana se pune si ea in apa. Cand apa va ingheta, sfoara va functiona ca o agatatoare.

gheata

Noi am lasat ornamentele pe pervaz o noapte.

gheata

A doua zi le-am scos si le-am agatat intr-un pom din curtea scolii.

gheata

Aceasta activitate poate fi un experiment bun pentru toate varstele, mai ales daca vorbiti despre starile apei, inghet / dezghet … Studiati in fiecare zi ornamentele. Vedeti deca isi schimba forma si discutati despre acest aspect.

gheata
gheata

E o activitate pe care o puteti realiza la scoala sau acasa, ori de cate ori vreti. Acasa se poate realiza si tinand caserola in congelator.

gheata
Gasiti pe blog si alte experimente: Desertul la cutie, De-a electricitatea.
Daca aveti experimente pe care copiii vostri le indragesc, lasati ideile in comentarii.
Ema

1 thought on “Ornamente de gheata – activitati pentru copii”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *