Pictura cu piciorul

Va plac provocarile? Iata una: pictura cu piciorul. Adica sa tineti pensula intre degetele de la picioare si, fara sa folositi mainile, organizati asa toata activitatea. Poate fi greu sau usor, amuzant sau lucru serios. I-am provocat in urma cu ceva timp pe copiii mei sa picteze asa. Au fost entuziasmati. Chiar a fost ceva nou!

 

pictura

 

pictura

 

Pictura in curtea scolii

Noi am realizat activitatea vara, in iunie. Am iesit in curtea scolii din doua motive: in clasa era foarte cald, iar la genul acesta de pictura poti avea surprize cu apa si acuarelele. Asa ca toti copiii si-au aliniat scaunele la umbra. S-au organizat: pe langa materialele obisnuite, unii si-au adus papuci de plaja, altii servetele umede sa se stearga pe picioare. Minute in sir a fost chicoteala: cum sa se descalte?! Uf, bine ca eram afara, la aer curat. 🙂

pictura

Scoate capul din cutie

A picta cu piciorul nu pare o activitate dificila. Fizic, poate ridica niste probleme. Mental insa e altceva. Scosi din ritmul lor, din pictura pe foaie, copiii au nevoie de timp si de chicoteala sa se obisnuiasca cu noua abordare. E o provocare sa faci lucrurile si altfel, sa gasesti si alta utilitate unora, sa vezi din alta perspectiva.

 

 

Voi ati realizat vreo activitate altfel? Ati pictat altfel?

Alte activitati de pictura pe blog: Pictand ca Stefan Luchian, Ceasul lui Dali.

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *