poezii pentru copii

Poezii pentru copii – Cine a pus piper in mare? de Carmen Tiderle

Pana sa ajung sa o citesc, mi-au tot cazut ochii pe ea si m-am tot intrebat de ce are titlul acesta: Cine a pus piper in mare?, ce inseamna si cu ce se leaga. Mi s-a parut un titlu ciudat si m-am gandit ca azi scriitorii cauta sa iti atraga atentia cu un titlu sugubat. Si i-a venit randul la lectura. Si da! m-a lamurit de ce se numeste asa si mi-a placut foarte mult. Iti spun si tie. Si iti mai spun ca am ras incontinuu, la fiecare pagina.

Gasiti cartea Cine a pus piper in mare de Carmen Tiderle pe siteul Editurii Humanitas AICI. Volumul face parte din colectia Humanitas Junior, colectie care are si alte titluri noi, atractive, pentru scolari.

poezii pentru copii

Pe Carmen Tiderle o gasiti si pe Facebook, am gasit-o si eu intamplator. E o scriitoare tanara si foarte draguta. Si scrie niste poezii!! Mi-nu-na-te! Trebuie sa le cititi, fie ca sunteti copii sau adulti. Sunt poezii care rasucesc pur si simplu sensurile, alaturand neasteptat cuvinte pe care nu le-ai crede impreuna. Sunt poezii indraznete, cu o viziune sugubata si sincera, caraghioase, amuzante, delicios de citibile. Sunt pentru cei care gusta intortocherile de limbaj, rimele frumoase, potrivelile de grai. E in cartea aceasta o lume cu de toate, de la Noe la Mos Craciun, de la framantari de limba la rastalmaciri de poezii cunoscute, cu soricei, pisici, tantari si paduchi, cu ics si zero, vrajitoare, cu magneti si forta gravitationala.

Ia la scoala poezii pentru copii de Carmen Tiderle

Da, sa aveti in clasa un volum. E de folosit tot anul. Probabil ca stiti ca eu cum vad o carte, cum ma gandesc sa o potrivesc prin lectiile mele. Asadar, gasiti in acest volum poezii pentru Paste, Anul Nou, Craciun si Halloween.

Povestea scoicilor e minunata pentru grupul de litere ce. Are niste rime foarte bine potrivite. O, suport de brad o sa va aminteasca de O, brad frumos – doar ca aici avem o oda suportului de brad, ati ghicit. Cuc cu cucui e buna la framantari de limba. Daca vorbiti de Polul Nord si Polul Sud amuzati-va cu Ping si Pong si gasiti va rog Polul Vest.

poezii pentru copii

Furnica e pe marginea Baladei unui greier mic. La Voma de fantoma – nu o ocoliti, va rog, desi poate nu va e titlul pe plac – copiii se vor distra. Veti gasi o explicatie pentru Sfantu Asteapta, pentru Zero zahar si pentru Dictionaurus Rex. Cand vorbiti de masculin si feminin abordati va rog Un magnet si o magneta, iar daca aveti in vedere omonimele, cititi cu voce tare E vesela vesela. 92 de poezii de rontait, mai lungi, mai scurte, dar minunate toate.

poezii pentru copii

Apropo, cine a pus piper in mare si de ce? Va las sa descoperiti. Cand aflati raspunsul, va invit sa il scrieti in comentarii. 🙂

Carmen Tiderle are si alte titluri, cu siguranta la fel de minunate (eu nu am ajuns inca la ele, dar o voi face): Pe dos. Poezii cu prostii pentru copii, In orasul Bucurville, Marele acoperis.

Daca aveti si alte sugestii de poezii pentru copii, poezii minunate, bune de citit acasa si de folosit si la scoala, va rog sa ne spuneti un titlul in comentarii.

Alte carti pentru copii: Carti de stiinta pentru copii, Ce carti citeste copilul tau?.

Ema

 

3 thoughts on “Poezii pentru copii – Cine a pus piper in mare? de Carmen Tiderle”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *