calendarul lunii martie

Calendarul lunii Martie

Va bucurati ca vine luna martie, nu-i asa? Fiecare anotimp are farmecul sau, insa la sfarsitul fiecaruia ni-l dorim mai repede pe urmatorul. Luna martie vine cu verde, cu verde proaspat, firav, vine cu muguri si cu cateva flori indraznete. Vorbiti cu copiii despre schimbarile climatice, faceti liste cu florile si pasarile cunoscute, categorisiti pasari in calatoare si cele care nu pleaca din tara. Pregatiti-va sa plantati cu copiii pomisori, sa puneti rasaduri si seminte.

 

calendarul lunii martie

 

Calendarul lunii martie

L-am inverzit, i-am pus chenare verzi, am scris cu verzui si cu roz. Calendarul lunii martie are simboluri pentru fiecare data. Poate unele se vor potrivi zilei respective, altele nu. De exemplu, daca simbolul zilei e un soare, vorbiti cu copiii despre vreme, faceti predictii, masurati temperatura. Daca simbolul e o fata zambitoare, gasiti motive de veselie pentru ziua respectiva. Apar in calendar si simboluri ale insectelor. Depinde de vreme daca apar sau nu, dar tocmai asta e interesant: ati vazut insecte, au aparut? De ce nu au aparut? Unde sa le cautam? De ce depinde ca ele sa apara?

calendarul lunii martie

Activitati in luna martie

 • Cu siguranta veti marca 1 martie si 8 martie. Poate va ganditi si la zilele babelor, la legenda babei Dochia.
 • O carte foarte potrivita pentru ziua internationala a femeii este Povesti de seara pentru fete rebele, de Elena Favilli si Francesca Cavallo.
 • Puteti spune legenda ghiocelului.
 • Scriitori nascuti in martie: Ion Creanga (1 martie), Goerge Toparceanu (20 martie), Ana Blandiana (25 martie). Cu siguranta mai sunt si alti scriitori, dar si oameni de stiinta, inventatori, istorici, pictori. Daca ii descoperiti, lasati un comentariu cu ideile voastre.
 • Pe 2 martie – Dr Seuss Day – puteti citi Cotoi cu palarioi si Cotoi cu palarioi se intoarce 
 • 20 martie – Echinoctiu de primavara – ziua si noaptea sunt egale
 • Pe 31 martie este ziua creioanelor colorate Crayola. O carte foarte potrivita de citit azi este Ziua cand au plecat creioanele colorate, de Drew Daywalt.
 • Plantati flori, copacei, puneti seminte la incoltit si urmariti-le activitatea.
 • Daca studiati ghiocelul, poate va e de folos articolul meu; gasiti si un format PDF cu fise – AICI.
 • Pentru ziua internationala a femeii am pe blog doua articole cu idei si fise: Borcanul cu dulceata pentru mama si Carte in forma de inima pentru mama

Cu siguranta mai aveti si alte idei. Lasati un comentariu cu exemple de activitati. Ne sunt de folos tututor.

Un format PDF al acestui calendar, cu mai multe fise de lucru, cu un calendar cu sarcini zilnice gasiti AICI.

Alte calendare pe blog: Calendarul lunii Aprilie, Fii bun – calendar cu activitati.

O luna martie frumoasa sa aveti!

Ema

4 thoughts on “Calendarul lunii Martie”

 1. Wonderful ideas. I have not heard of Baba Dochia so I read about the legendary figure. Very interesting. Spring is such an exciting time of the year and this calendar is filled with ideas, I could not possible add anything else apart from some daffodils 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *