carti despre varste

Carti despre varste si transformari

Ti-e gandul numai la baieti! Pe vremea mea, nici nu indrazneam sa ridic ochii la fete! Numai dragoste ai in cap! Lasa ca-ti arat eu tie dragoste, te invat eu mine! Intai pui mana pe carte, apoi te gandesti la dragoste!

Vi se par cunoscute enunturile? Le-ati mai auzit? Da, cu siguranta le-am auzit cu totii de la parintii nostri. In dorinta lor de a avea copii foarte buni, care stau toata ziua cu burta pe carte, parintii nostri crescuti si ei intr-o epoca gri, au lasat intotdeauna dragostea pe locul doi. Mai intai inveti, iti faci un rost in viata, apoi te indragostesti – acestea ar fi etapele. Numai ca lucrurile nu stau chiar asa si de cand e lumea si pamantul, in toate epocile, adolescentii au simtit fiorul dragostei la aceeasi varsta si nu le-a fost capul la invatatura.

carti despre varste

Nu e ceva nou, inventat peste noapte, aparut la noi cand eram tineri sau acum la copii nostri. E ceva omenesc, vechi si firesc precum neamul si rasa. A fost la fel si e la fel la toate popoarele. In toate epocile sociale, in toate straturile societatii.

Ce greu e pentru parinti sa isi vada copiii prinsi si cuprinsi de atatea intrebari! Dar ce greu o fi si pentru copiii care prinsi si cuprinsi de intrebari, temeri, noutati legate de varsta lor sa nu poata gasi un sprijin la parinti. Eu sunt unul dintre acesti copii. La varsta adolescentei mele era tabu sa discuti despre … iubire, baieti, transformari hormonale. Ar putea astazi sa fie altfel pentru copiii nostri si pas cu pas sa le calauzim si acest drum.

Va recomand mai jos cateva carti, pe varste, care abordeaza temele fierbinti ale copiilor si adolescentilor.

Cand e timpul pentru educatia sexuala?

Pentru copiii de 6-8 ani – Domnul si Doamna Hormon  , de Babette Cole – Iata o carte care aduce in discutie subiectul transformarilor. De aceste transformari sunt responsabili hormonii. Povestea parca e spusa pe indelete, iar cartea are poze deosebit de frumoase si delicate. Copiii  se rusineaza cu corpul lor, au senzatia ca aparitia unor fire de par e ceva de care trebuie sa te jenezi, ca iubirea dintre doi oameni e ceva foarte, foarte rusinos.
Din aceeasi serie si de aceeasi autoare, Mami nu mi-a spus – Cate lucruri nu spun mamele copiilor?! Dar cate intrebari nu au copiii si li se spune mai mereu ca vor afla cand vor creste mari. Nu, cartea nu le spune nici ea de-a dreptul, dar poate fi o portita deschisa pentru discutii despre … cum se nasc copiii spre exemplu.

 

Ce se intampla cu mine?

Pentru fete 9-14 ani – Ce se intampla cu mine? – Pe masura ce cresc, fetele au tot mai multe intrebari. Li se schimba corpul, pielea le miroase altfel, le cresc sanii si acest aspect chiar le sperie pe unele dintre ele, le apar pistrui si cosuri. Poate fi o lectura interesanta pentru vacanta de vara. Treceti pe lista de citit.
Pentru baieti – 9 14 ani – Ce se intampla cu mine? – Versiunea pentru baieti. Probabil ca baietii sunt mult mai reticenti in a citi … despre ei, dar merita sa incercati in a le sugera o astfel de carte. Stiti deja cum se va intampla, nu? O vor rasfoi si vor spune ca nu prea ii intereseaza, se vor uita la ea pe furis si cand nimeni nu se uita la ei,  vor citi pe ici pe colo…., apoi o vor citi pe toata, o vor duce la scoala ….

 

Pentru baieti de 12-16 ani – Ghidul in materie de fete – Structurata pe capitole, usor de citit si amuzanta, cartea indruma pe baieti sa isi recunoasca si sa isi accepte schimbarile specifice varstei, transformarile, sa isi inteleaga sentimentele si sa priveasca in jurul lor cu atentie. Ce te face placut? Cum te imbraci ca sa fii prezentabil? Cum discuti cu parintii? Cum sa te comporti la petreceri, ce sa faci, ce sa nu faci … Recomand totusi ca dupa o citire individuala, parintii sa indemne la vorba pe adolescenti pentru a lamuri, treptat anumite aspecte.

 

Pentru parinti – Ce le spunem copiilor si adolescentilor despre sex – De la ce varsta le spunem copiilor? Cum le explicam si ce sa le spunem de fapt? La varste mai mici explicam anumite lucruri si intr-un anume fel, treptat, pe masura ce copilul creste, adaugam informatii noi. Autoarea cartii, Meg Hickling, are si multe exemple in cartea sa. E chiar placuta la citit.
Daca aveti si alte titluri care pot lungi lista, lasati un comentariu.
Ema

 

1 thought on “Carti despre varste si transformari”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *