curcubeul

Curcubeul, cifra 7 si litera C

Tema curcubeului a venit pe neasteptate, nu o planificasem. Psihologul scolii noastre, Loredana Moldovan, a venit cu ideea sa citeasca elevilor mei, in cadrul proiectului nostru Colectie de cititori, cartea Pestele curcubeu de Marcus Pfister. Si s-au potrivit asa toate, astfel incat de la curcubeul pestisorului am ajuns la cifra 7 si in saptamana urmatoare la litera C.

curcubeul

Pestisorul curcubeu e despre prietenie

Cartea mai sus numita e despre prietenie, e despre cum te vezi pe tine in raport cu ceilalti. E despre cat dai si ce primesti, ce e dispus sa dai si ce astepti. Pestisorul avea solzi de toate culorile. Celelalte vietati marine ii cereau un solzisor frumos, dar el nu le dadea. Nu avea prieteni. E oarecum ciudata ideea aceasta: sa nu ai prieteni pentru ca nu le dai si haina de pe tine. Metaforic vorbind, solzii pestisorului ar putea fi despre alte valori si sper ca elevii sa fi inteles metafora. Pestisorul a cerut sfatul batranei caracatite. Apoi a inceput a darui solzi celorlalte vietati si astfel si-a facut prieteni. A ramas fara solzii frumosi, dar a castigat prieteni. Gasiti cartea AICI.

Imi aminteste cumva cartea aceasta de Sticletele lui Sadoveanu, doar ca sticletele a primit pene de la celelalte pasari pentru ca ale lui fusesera arse de soare.

curcubeul

Activitati conexe pe marginea cartii:

  • Copiii au primit cate un solzisor colorat. Fiecare a spus ce coleg apreciaza si de ce, apoi a lipit solzisorul pe un peste urias de hartie.
  • La ora de arte vizuale am propus copiilor realizarea unui pestisor cu solzi colorati. Initial mi-am propus sa tesem cu hartie, apoi mi-am dat seama ca pentru unii copii va fi greu. Asa ca le-am sugerat sa aleaga: vor tese solzii sau ii vor lipi pur si simplu.

Curcubeul cifrei 7

Pentru ca sunt 7 culori in curcubeu, am legat cele doua notiuni. Am repetat culorile si am facut cateva experimente, in fiecare zi cate unul.

  • Pentru culorile calatoare – Se pun culori in 3 pahare si benzi de hartie care sa treaca dintr-unul in altul. Am lasat paharele asa pana a doua zi, dar culoarea era prea slaba, culorile nu au fuzionat. Repetam cu alte culori.
  • Pentru curcubeul din farfurie – am folosit bomboane Skittles (sunt mai ieftine cu 3 lei decat M&M). Pe internet experimentul e realizat cu bomboane puse pe diametrul farfuriei, dar mie mi s-a parut o risipa. Asa ca am ales sa pun bomboane doar in mijlocul farfuriei, deasupra am turnat apa si copiii au vazut cum fuzioneaza culorile. Celelalte bomboane au fost rontaite in vreo 3 zile de catre copii (nu toate odata!).

Cifra 7 a fost desenata cu toate culorile. Curcubeul ne-a ajutat la descompunerea numarului 7.

curcubeul

Litera C de la curcubeu

Recunosc, nu am avut nicio inspiratie pentru o poveste a curcubeului sau a literei C. Am gasit insa o legenda a curcubeului pe net: culorile se cearta si ploaia le spune sa fie prietene, sa formeze un arc pe cerc. Litera C a fost desenata cu toate culorile. Am cautat cuvinte care contin litera C.

curcubeu

La voi cum a fost? Ce activitati ati desfasurat? Va invit sa lasati un comentariu cu ideile voastre.

Alte articole cu litere pe blog: Litera L de la licurici, Litera M – M de la măr.

Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *