proiectare unitate tematica

Gradina fermecata – proiectare unitate tematica

Aceasta e o proiectare pentru unitatea tematica “Gradina fermecata”. Am conceput unitatea pentru a se desfasura pe parcursul a doua saptamani: in prima saptamana vom vorbi mai mult despre fructe si vom face activitati cu referire la MAR si STRUGURE, iar in a doua saptamana vom vorbi despre legume.

proiectare unitate tematica

Acum introduc si calendarul unei luni, asa ca vom vorbi despre zilele saptamanii si numere. Pentru ca aducem in discutie anotimpul toamna, am pregatit si simboluri pentru semnele vremii – vom marca zilnic, pe calendar, cum e vremea in ziua respectiva si vom face predictii: cum credem ca va fi vremea pana cand se va termina ziua si de ce credem asta.

Saptamana viitoare voi aduce la calendar noutati: mesajul zilei, sarbatoritii lunii, anunturi importante (copiii se pot inscrie pe lista daca au ceva de comunicat), cuvantul zilei (cuvantul va fi selectat dintre cele invatate si cu referire la tema propusa).

Iata aici planificarea pe zile. Daca aveti sugestii si exemple din activitatea voastra, lasati un comentariu. Planificare Gradina fermecata

Alte planificari pe blog: Planificare blanco, Planificare clasa 2
Ema

4 thoughts on “Gradina fermecata – proiectare unitate tematica”

  1. Sunteti nemaipomenita ,creativa ,darnica .Ne impartasiti cu drag din materialele dumneavoastra .Dumnezeu sa va dea sanatate si spor in ceea ce faceti !Sunteti un model pentru noi .SUCCES !

  2. Sunteti nemaipomenita ,creativa ,darnica .Ne impartasiti cu drag din materialele dumneavoastra .Dumnezeu sa va dea sanatate si spor in ceea ce faceti !Sunteti un model pentru noi .SUCCES !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *