ortograme

Ortograme – Soricelul bucatar – joc electronic

Ortograme . Cautati jocuri didactice cu ortograme?  Va invit la joaca. M-am jucat de-a carticica electronica si as vrea sa aflu parerile voastre. Jocul meu cu ortograme poate fi accesat pe calculator, pe tableta, pe telefon (daca aveti un program potrivit) sau pe smartboard. Va va fi de ajutor in clasa chiar de aveti numai calculator si un videoproiector: elevul care se va juca poate rezolva sarcinile la calculatorul vostru, iar ceilalti vor vedea rezultatul pe tabla. Deocamdata jocul cu ortograme nu are animatii, dar ma voi specializa. Pe de alta parte, nici nu am vrut sa fie incarcat cu imagini si culori.

Joc cu ortograme – cum se joaca

Jocul se numeste Soricelul bucatar si … se joaca folosind ortograme: s-a / sa, s-au / s-au. E un format PDF. Deschideti documentul, setati sa il vedeti 60-70%, ascundeti partea stanga unde previzualizati paginile, astfel incat pe ecran sa ramana doar pagina in care va jucati. Apoi … o joaca de copil: daca raspunsul e corect, veti primi un mesaj, daca nu, veti primi alt mesaj si va puteti intoarce la pagina cu sarcina de rezolvat dand click pe respectivul mesaj. Cu siguranta va fi o placere sa il jucati si copiii va vor ruga sa il rulati inca o data.Puteti descarca jocul aici Soricelul bucatar Joc interactiv

ortograme

Tot ceea ce implica acest joc imi apartine: ideea jocului, formatul, designul, imaginile, animatiile. Folositi jocul cu ortograme in activitatea de la clasa sau acasa. Nu modificati si nu il redistribuiti intr-o forma modificata. Dar puteti da un share specificand sursa de la care l-ati preluat,  adica blogul meu EmaLaScoala.

Gasiti pe blog si alte jocuri cu ortograme: Albinele joc interactivParcheaza corect, Cum sa faci o inghetata .

Daca aveti si voi idei de jocuri interactive sau de simple jocuri cu cartonase, biletele, obiecte, lasati un comentariu. Va invit sa dati un like paginii mele de Facebook EmalaScoala.

Ema

8 thoughts on “Ortograme – Soricelul bucatar – joc electronic”

 1. Bravo! Este un joc pe care copiii cu siguranta il vor indragi. Poate pe viitor sa mai adugi si alte tipuri de itemi.

 2. Sunt autorul colecţiei POEME CU…PROBLEME care se adresează clasei pregătitoare şi claselor întâi-clasa a 4-a . Mi-ar face plăcere să colaborăm.
  Poemele mele se încadrează preocupărilor didactice pe care le promovaţi.

    1. Marius, Daca vrei sa colaboram, da-mi detalii concrete, nu raspunsuri laconice si nu ma pune sa caut aiurea. Asa ar fi corect. Altfel consider ca e un spam. Daca ai un site sau un blog, pune linkul tau. Altfel, la cautare pe Google apar doar librarii din care se pot cumpara niste carti.

 3. Chiar doresc sa colabaram.Pe FACEBOOK ma puteti gasi la POEME CU PROBLEME. Acolo sunt cateva din creatiile mele literare.
  Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!

  Marius Maracinescu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *