pagini de colorat

Pagini de colorat personalizate

Pagini de colorat personalizate? Cum adica? Sa va explic:

In anul scolar ce tocmai s-a incheiat am aflat ca elevilor mei de clasa I le place mult sa coloreze. Eu as fi vrut sa ii desprind putin de colorat, activitate pe care as lega-o mai mult de gradinita. Pe de alta parte am vrut sa ii invat ca etapa urmatoare a coloratului e cea a ilustratiilor de carte; drept urmare, de multe ori, le-am cerut sa scrie din imaginatie si sa ilustreze ce au scris, sa ilustreze povesti, cantece, intamplari personale. Am reusit intr-o anumita masura.

In ultima zi de scoala le-am propus ceva nou: sa se coloreze chiar pe ei. Cum asta? Am apelat la serviciile calculatorului si la programele disponibile. Haideti sa vedeti cum se face. Veti avea o activitate noua si amuzanta de vacanta. Puteti trasnforma in pagini de colorat ipostazele din vacanta, de la mare, din curtea bunicilor, din parc.

Materiale: un aparat foto, un calculator, programul Picasa de editare a fotografiilor, foi albe pentru print, imprimanta.

Pagini de colorat – tutorial pas cu pas

1. Mai intai pozezi ceea ce doresti sa colorezi. Poate fi chiar copilul, o planta, o cladire, un animal. Iata-l aici pe Krisztian care citeste. Descarci poza in calculator.

pagini de colorat

2. Daca nu ai instalat programul Picasa, il poti instala gratis de pe internet. Deschizi poza cu ajutorul Picasa. Fereastra ta va arata asa:

pagini de colorat
3. In bara de sus, in dreapta, ai meniul care te lasa sa editezi pozele, adica sa le adaugi lumina, scris, sa modifici contrastul etc. Apar mai multe iconite: o cheie, un soare si 3 pensule. Apasa pe ultima pensula, cea care are in spate un patrat albastru. Fereastra ta va arata asa:
pagini de colorat
3. Ai acum mai multe patratele, fiecare cu alta functie. Sub ele scrie, in engleza, ce face fiecare. Pentru ceea ce ne intereseaza aici, adica sa facem o pagina de colorat, vei apasa pe patratelul sub care scrie PENCIL SKETCH (adica schita in creion), iar poza ta va arata asa:
4. Apesi butonul APPLY pentru ca modificarea sa aiba loc, apoi simultan tastele Ctrl+S ca sa salvezi modificarea. Poza va fi salvata cu modificarea aceasta.
5. Mergi la poza, in locatia pe care ai ales-o pentru salvare, dai click dreapta pe poza pentru a o printa. Iti apare o fereastra mai mica (nu pe tot ecranul) de unde poti alege imprimanta, daca poza sa fie pe toata pagina etc. Printezi si rogi copilul sa coloreze cum crede. Te asigur ca va fi incantat sa se … autocoloreze.
pagini de colorat
Ema

3 thoughts on “Pagini de colorat personalizate”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *