Rusinea – gestionarea emotiilor

E buna rusinea? E rea? Ne ajuta? Trebuie sa ne fie rusine? Ce te rusineaza? Cand te rusinezi? Cum te simti cand ti-e rusine? Stii cate intrebari pot sa existe? Ti-e rusine sa le pui?

La dezvoltare personala – despre rusine. Cand va e rusine? Nici nu stiau cat de multe situatii pot exista: cand cad si se lovesc, cand mint, cand sunt pe scena, cand vorbesc in fata clasei, cand matusa din Spania ii pune sa recite o poezie, cand toata lumea ii priveste …

Cum te simti cand ti-e rusine? Starile sunt numeroase, le-am trecut noi in revista: de la inrosirea fetei, la plans, tremurat, sughitat. Cand ti-e rusine uiti si cantecul si pasii de dans. 
Daaaaaar…. rusinea e buna. E buna la ceva. Daca spui cuvinte urate, ar trebui sa te rusinezi. Da. 
Vorbiti cu copiii despre rusine. De rusine, multi nu spun adesea multe lucruri pe care parintii sau invatatorii ori chiar colegii lor ar trebui sa le stie. De rusine, unii copii nu reactioneaza cand colegii ii lovesc. 
Puteti descarca paginile AICI . Printati cele 2 pagini fata-verso. 
Ema 

3 thoughts on “Rusinea – gestionarea emotiilor”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *