Tema de vacanta

Daca e vacanta, nu inseamna ca nu mai faci nimic. Daca e vacanta, nu inseamna ca nu mananci si nu iti schimbi hainele, ca nu rasfoiesti o carte si nu pui mana pe creion. Si mintea are nevoie de … vacanta, dar una activa, altfel va fi ca sportivul care obisnuit sa faca un efort sustinut, va ceda in momentul in care va sta in pat toata ziua. Pentru multi copii vacanta trebuie sa fie si o perioada in care isi pot rezolva o parte din problemele scolaresti: cititul, socotitul, scrisul, compunerea textelor. In intimitatea camerei lor, departe de privirile colegilor, ei pot citi cu glas tare pana cand cititul devine fluent. 

Temele mele de vacanta se afla in fisierul pe care il puteti descarca AICI
Voi discuta cu elevii mei temele de vacanta, le voi sugera sa isi coloreze sau decoreze foile si le voi cere parerea. 
Vacanta placuta si activa.
Ema

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *