totul despre mine

Totul despre mine – proiect

Totul despre mine pe o pagina – pasiuni, carti preferate, sporturi, poezie despre mine, prieteni si alte multe amanunte. Copiii au realizat proiectul pe parcursul mai multor saptamani, pas cu pas. Toate proiectele au fost expuse pe holul scolii.

totul despre mine
totul despre mine

Totul despre mine – proiect tematic

Un proiect se poate intinde pe o perioada mai mare de timp, de la doua saptamani la trei sau chiar patru saptamani, in functie de varsta copiilor, dar si de tema. Un astfel de proiect ii mobilizeaza pe copii sa puna laolalta idei, sa aiba un plan, sa isi planifice activitatile, sa lucreze constant. De ce tocmai proiectul cu tema Totul despre mine? In primul rand, atunci cand au de lucrat la ceva personalizat, copiii sunt mult mai motivati. Pe de alta parte, la un astfel de proiect, unde trebuie sa vorbesti despre tine, nu poti copia de pe internet. 🙂
totul despre mine
totul despre mine

Incursiune prin ganduri, pasiuni, obiective

Scrisul la acest proiect a fost si un moment de explorare a propriei persoane. Nu e usor sa scormonesti prin ganduri si sa decizi care e cea mai buna idee. Sa alegi intre ceva si altceva. Sa stabilesti prioritati. Unii copii sunt mai creativi, se adancesc in a face totul cat mai personal: scriu poezii, compun mici povesti, explica alegoric. A fost o invitatie la introspectie. Deoarece a fost un proiect mai lung, periodic, o data pe saptamana adica, la ora de dezvoltare personala, copiii prezentau ce au mai scris.
totul despre mine

Organizare, organizare

Am pus mare accent pe organizare. I-am invatat pe copii cum sa imparta informatia in bucati mai mici, cum sa scrie pe diferite formate, cum sa foloseasca culorile. Totul pentru a atrage atentia cititorului, pentru a scoate in evidenta unele aspecte. Fiecare a personalizat cum a dorit, unii si-au ales o anume tematica (flori, cosmos), altii au folosit o culoare care iese in evidenta (roz).
totul despre mine
Stim ca lipeste litera R din titlu. Stim. 🙂
totul despre mine
totul despre mine
Povestiti-ne despre voi. Lucrati sau ati lucrat la un proiect?
Gasiti pe blog si alte idei de proiecte: IerbarulProiect la stiintele naturii
Ema

1 thought on “Totul despre mine – proiect”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *