ursulet

Ursulet din ghem de lana

Realizeaza un ursulet de jucarie. Ata si copiii sunt precum ata si pisicile. Ata, lana, firele – sunt materiale noi pe care unii copii chiar nu au ocazia sa le foloseasca. De aceea uneori totul se transforma intr-o incalceala grozava. Firele educa … rabdarea, atentia. Sa pastrezi firul intins, curat, fara noduri, sa-l faci sa stea cuminte langa alte fire, sa-l faci sa te asculte si sa devina ghem … Nu e usor. De multe ori ma intreb cate sute de fine deprinderi motrice au de invatat copiii nostri? Pentru unii e o incercare, pentru altii e un talent. Imi place sa le ofer oportunitati.

ursulet

Cum sa faci un ursulet

Materiale: hartie de ziar sau de reviste, servetele albe, lana alba sau colorata, fetru colorat, ochisori, lipici si foarfece.

ursulet

Hartia se face ghem si se inveleste in servetel.

Pe ghem se infasoara cu rabdare firul de lana pana toata hartia a fost acoperita. Periodic ghemul se intoarce si firul se infasoara si pe alte directii pentru ca toata hartia sa fie acoperita. Capatul se baga pe sub celelalte fire si se face un nod. Poate fi lasat un capat lung pentru ca jucaria sa fie agatata.

ursulet

Apoi ghemul devine ursulet. Sau pisica sau soricel. Noi am vrut sa fie ursuleti. Ursuleti polari. daca unii s-au deghizat pe parcurs … asta e.

ursulet
ursulet
Spor la depanat ursuleti.
Alte activitati cu ursi: 15 activitati cu ursul polar, Diorama.
Ema

1 thought on “Ursulet din ghem de lana”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *