vocea mea poster

Vocea mea – postere cu tonul vocii

Gata, acum vom sti care e tonul potrivit, cat de tare sau de incep putem vorbi la diverse activitati si in diverse situatii. Am conceput niste postere cu tonul vocii, cu nivelul vocii. Le gasiti AICI. Cum folosim acest tip de poster la scoala? Iata mai jos cateva idei. Eu voi aborda aceasta tema la clasa pregatitoare anul acesta, la o ora de dezvoltare personala.

postere cu tonul vocii

 

Postere cu tonul vocii – discutati, apoi afisati in clasa

  • Discutati cu copiii ce voce e potrivita in diverse situatii: cand nu vrei sa te auda decat o singura persoana, cand nu vrei sa deranjezi, cand vrei sa te faci auzit, cand esti prea departe de ceilalti, cand ai nevoie de ajutor.
  • Treceti in revista diverse locuri in care e potrivit, de fiecare data, un alt ton al vocii: in clasa, la biblioteca, pe strada, in parc, la locul de joaca, la film, la o petrecere.
  • Adunati cuvinte care au legatura cu acest subiect – camp lexical: voce, tonul vocii, zgomot, sunet, cuvant, soapta, strigat, urlet, conversatie, urare. Incercati sa le asezati pe grade: care e cel mai incet, cel mai tare.
  • Jucati un joc, in cerc, in care sa folositi diferite voci pentru a spune ceva, de exemplu primele versuri dintr-o poezie. Recitati soptit sau strigat, cu voce de bebelus sau de om adormit.
  • Mimati diferite stari si analizati ce voce se potriveste: la bucurie, la surpriza, cand esti suparat, trist sau nervos, cand esti plictisit sau ai chef de joaca.
  • Daca aveti o clasa de copii mai mari, cautati proverbe sau expresii care au legatura cu tonul vocii: galagios ca o maimuta, tace ca pestele, Mult zgomot pentru nimic, guraliv / gures ca o vrabie. Colegii de pe grupul Facebook EmaLaScoala au venit si cu alte expresii: Tacerea e de aur, Daca taceai, filozof ramaneai, are o gura cat o sura, Vorba lunga saracia omului, Tonul face muzica, repeti ca un papagal, Unde e vorba multa acolo e treaba scurta, Pisica cu clopotei nu prinde soareci, Vorba dulce mult aduce, Tipa ca din gura de sarpe, tace mâlc, a sta la taclale. (Multumesc Anca, Scoala Ghidion, Mariana, Cosmina.)
  • Puteti citi cartea Lacey Walker, non stop talker de Christianne C. Jones – Gasiti AICI activitatile mele din anii trecuti. Video cu cartea AICI.

Daca aveti si alte idei, sugestii de carti pe aceasta tema, activitati, va invit sa lasati un comentariu.

Alte articole pe blog: Orar cu imagini clasa pregatitoare, Jocuri cu alfabetul.

Ema

 

2 thoughts on “Vocea mea – postere cu tonul vocii”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *