calendar scolar

Calendar scolar si Harta României de la Zmeisorii

Nu-i asa ca fiecare dintre voi va doriti un calendar urias care sa cuprinda tot anul scolar? Unul mare, mare de tot, bun de pus pe perete, cu toate datele importante. Ce ziceti de un calendar scolar urias, de colorat?! Da, de colorat! Dar de harta Romaniei, la fel, mare de tot, de colorat, ce ziceti?

calendar scolar

 

Calendar scolar urias, de colorat

Calendarul scolar de la Zmeisorii e imprimat alb-negru si copiii il pot colora. Are toate lunile din anul scolar 2019 – 2020, are spatii unde puteti adauga detalii in dreptul fiecarei zile. Are deja marcate sarbatorile nationale, religioase si internationale importante. Si are si stickere pentru marcarea zilelor de nastere sau a altor date importante.

Mi l-am prins pe perete. Pentru ca e dintr-un carton bun, sta minunat, hartia e buna pentru colorat. Inca nu l-am dat spre colorat, astept sa imi vina o idee. Si mai ales, la clasa pregatitoare, astept ca scolarii mei sa invete sa coloreze si sa decoreze mai bine.

Mi-a venit in minte ca acest calendar e numai bun de tinut socoteala celor 100 de zile de scoala. As putea marca zilele prin colorare ori as putea scrie numarul. Sau fiecare zi cu alta culoare sau chiar as putea face un model cu culori; impactul vizual va fi minunat cu culori care se repeta.

calendar scolar

calendar scolar

 

Harta Romaniei cu simbolurile fiecarei regiuni

Harta Romaniei e si ea minunata deoarece pe langa faptul ca e uriasa si poate fi colorata, are inscrise judetele, iar in jurul fiecarui judet se afla simbolurile regiunii respective. E foarte potrivita pentru orele de geografie la orice clasa, chiar si la elevii din gimnaziu. E asa frumoasa si sugestiva, incat ar fi un decor frumos si intr-un birou.

calendar scolar

Ma mai gandesc la o prietena din strainatate care ii invata pe copii despre Romania. Mesterise ea la un moment dat un fel de album si avea si o carte cu ce e reprezentativ fiecarei regiuni. Isi propusese sa ii incurajeze pe copii sa guste anumite mancaruri, sa le vorbeasca despre anumite simboluri. Ei bine, daca locuiti in starinatate, harta Romaniei de la Zmeisorii e foarte potrivita pentru voi.

calendar scolar

Intrati pe siteul Zmeisorii sa gasiti si alte materiale foarte folositoare, minunat realizate. Echipa de la Zmeisorii e formata din 3 doamne romance tare inimoase, cadre didactice si un ilustrator din Finlanda. Cercetati pe acolo sa aflati amanunte despre educatia din scolile finlandeze.

Daca folositi calendarul scolar si harta Romaniei de la Zmeisorii, lasati-le un feedback. S-ar bucura sa stie ca va sunt de folos.

Ce sa mai cititi pe blogul meu: Instagram pentru profesori, Carti pentru managementul clasei.

Ema

6 thoughts on “Calendar scolar si Harta României de la Zmeisorii”

  1. Bună seara! Aș dori să comand și eu o hartă, dar nu găsesc pe situl Zmeișorilor…. ce să fac? Mulțumesc!

  2. Bună seara! Aș dori să comand și eu o hartă, dar nu găsesc pe situl Zmeișorilor…. ce să fac? Mulțumesc!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *