colectie de cititori

Colectie de cititori

Am in minte un proiect pentru clasa mea pregatitoare: Colectie de cititori. Te invit sa citesti copiilor de la clasa mea. Unii stiu literele, altii silabesc cuvinte, dar deoacamdata cititul e greu pentru ei. Le citesc eu carti cu invataminte. Le pun pe tabla poze din carti si le citesc. Impactul e mai mare asa. Cel putin deocamdata. Dar vreau sa le creez si alte oportunitati, sa iesim usor din cutia noastra. Sa vada oameni care citesc, sa asculte cum le citesc altii. Pentru ca pana vor invata ei sa citeasca, as vrea sa le formez auzul pentru lectura.

Da, stiu, putem apela si la audio books ori la teatru radiofonic. Da, vom merge si la biblioteca. Le vom face pe toate. Insa vreau sa adaug si lectura cu voce tare, in fata lor, lectura realizata de altcineva. Pentru ca toate aceste metode impreuna vor contribui la formarea gustului pentru lectura.

 

colectie de cititori

Colectionam cititori

Noi suntem colectionarii si voi sunteti cititorii. Te invit sa citesti copiilor mei de clasa pregatitoare. Nu conteaza ce varsta ai, ce meserie ai. Nu conteza daca lectura cartilor beletristice nu e pasiunea ta. Vino sa le citesti copiilor. Poti aduce tu o carte sau iti pun la dispozitie biblioteca noastra.

Vreau sa fie o colectie variata, cititorii sa aiba diferite varste, profesii. Vom analiza cum citeste fiecare, ce timbru au vocile lor, daca citesc rar sau repede. Ii vom intreba ce carti le plac si daca isi amintesc cum citeau la scoala. Vreau ca elevii mei sa spuna: Ne-au citit parintii! Ne-au citit niste elevi foarte mari! Ne-a citit dentistul, doamna de la magazinul de paine, postasul si vecinul lui Tudor!

Vom face poze cu cititorii nostri si le vom prinde intr-un album. Daca esti din Targu Mures sau daca esti doar in trecere pe aici, hai! Te asteptam sa citesti copiilor! Poti citi povesti, basme, poezii, carti nonfictiune cu dinozauri, cu inventii, curiozitati, ghicitori, dintr-o revista pentru copii si orice crezi ca le-ar fi de folos si pe plac copiilor.

De ce lectura cu voce tare?

  1. Copiii de clasa pregatitoare nu stiu inca sa citeasca.
  2. E util sa invete sa asculte si pe altii.
  3. E minunat sa iti citeasca cineva!
  4. E extraordinar sa asculti o poveste!
  5. Se creeaza o relatie speciala cu cartile.
  6. Vor putea diferentia voci, timbre, ritmuri de lectura.
  7. Vor invata de la cititorii cu voce tare cum sa citeasca, cum sa foloseasca intonatia.
  8. Se va crea o conexiune intre clasa ca grup si oamenii din jur.
  9. Va fi o activitate diferita. POate in curand vor citi si ei altora.
  10. Doar asa, de placere.

Sper ca prin proiectul meu Colectie de cititori sa ii fac pe copiii din clasa mea sa indrageasca lectura.

Te invit sa lasi un comentariu daca ai idei prin care sa aduci lectura in scoala.

Alte articole pe blog: Jurnal de lectura ALTFEL, Carti frumoase pentru clasa pregatitoare

Ema

1 thought on “Colectie de cititori”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *