ghiocelul

Ghiocelul – fise de lucru, jocuri, idei

Nu-i asa ca va e drag ghiocelul? E un curajos. Chiar daca e ianuarie, cu siguranta au aparut prin poieni ghioceii. Denumirea ghiocelului vine din limba greaca: galanthus si inseamna floare de lapte. În engleză i se spune snowdrop, adică picătură de zăpadă. In franceza are numele de perce- neige, adică cel care perforează zăpada. V-am pregatit aici cateva idei de activitati. Ele sunt pentru clasele primare si se pot efectua la scoala sau acasa. Gasiti cartea pentru download AICI

 

ghiocelul

 

Ghiocelul – exista peste 100 de specii in intreaga lume

Am conceput fisele pe diferite nivele de dificultate. Puteti selecta fisa care se potriveste clasei voastre ori temei pe care o aveti. Veti gasi activitati de comunicare, de matematica, de stiinte. Explicati sarcinile, asigurati-va ca fiecare copil a inteles ce are de facut. Puteti printa fisele alb-negru sau color.

ghiocelul

 

Realizati o predare integrata Ghiocelul

Puteti folosi tema ghiocelului pentru a vorbi despre partile plantei, spre exemplu. Indemnati copiii sa cerceteze singuri enciclopedii despre plante, sa caute curiozitati sau plante care seamana cu ghiocelul. Scrieti texte creative (compuneri, texte scurte, descrieri). Folositi-va de numarul de petale (doua sau trei sau patru) pentru a realiza la matematica descompuneri. Presati plante, studiati-le, mesteriti felicitari cu ghiocei presati. Atentionati copiii ca ghiocelul nu e comestibil, e chiar o planta otravitoare.

 

Alte activitati cu ghiocei

 1. Realizati un lapbook despre ghiocel, cuprinzand acolo informatii stiintifice, curiozitati, desene, aspecte de limba.
 2. La arte vizuale mesteriti ghiochei Origami sau cu tehnica Tangram.
 3. Coaseti un ghiocel sau realizati unul cu ata infasurata in jurul unor cuie.
 4. Realizati o carte in forma de ghiocel.
 5. Confectionati o coronita sau o palarie in forma de ghiocel.
 6. Invatati copiii cum sa deseneze un ghiocel cu cateva linii simple.
 7. Organizati o sceneta scurta, de 5 minute.
 8. Rugati copiii sa se imbrace intr-o zi in alb si verde.
 9. Inventati un cantec simplu despre ghiocel.
 10. Folositi orice metoda didactica aplicata la tema Ghiocelul: metoda cubului, metoda palariilor ganditoare, explozia stelara, metoda inteligentelor multiple.

 

Daca aveti si alte idei, lasati un comentariu.

Gasiti pe blog exemple de activitati pentru orele de mate, comunicare, stiinte: Adu un obiect, Fractiile, Diorama.

Ema

8 thoughts on “Ghiocelul – fise de lucru, jocuri, idei”

 1. Buna ziua. Nu stiti unde as putea gasi un puzzle cu ghiocel in care elevii sa asambleze partile componente. As avea nevoie pentru inspectie.
  Multumesc1

  1. Nu am vazut de cumparat. Cred insa ca poti face unul la imprimanta, printezi pe carton, tai in cate bucati doresti. Daca mergi la un centru de copiere, il poti face color, marime A3 sau A4.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *