pijamale

Petrecerea cu ceai, in pijamale

Ai curaj sa vii in pijamale? La scoala? Ca sa destindem atmosfera si sa terminam intr-un ton optimist, am organizat o petrecerea cu ceai in ultima zi a primului semestru. Invitatii, ceai, pijamale, prajiturele, vorba multa, sporovaiala, dans si iar ceai.

La scoala in pijamale?

Da, de ce nu? Hai cu pijamalele. In luna aprilie, in data de 16, va fi Wear Your Piajamas To WorK Day – Poarta-ti pijamaua la serviciu. Dar noi am anticipat. Era o ocazie buna acum.
Cu 3 zile inainte i-am invitat pe copii la petrecere. Am decupat toate cuvintele din textul invitatiei si le-am pus in pungute separate. Da, au fost 32 de astfel de pungute si mi-a luat vreo 2 ore. Fiecare copil a potrivit cuvintele astfel incat sa obtina propozitii corecte. A fost mare haz cand au gasit cuvantul pijamale si ma tot intrebau ce se intampla, despre ce e vorba (eu nu le spusesem ca e o invitatie la petrecere in pijamale). Desigur ca au fost multe chitcaieli, unii se codeau, cum sa merga in pijamale pe strada? Vii cu ele in ghiozdan si te schimbi la scoala, au spus ceilalti. Si-n plus cineva avea niste pijamale despre care nici nu spuneai ca sunt pijamale.

Un poster cu pijamale !

Euforici, copiii s-au organizat. Cand am ajuns vineri dimineata la scoala, pe usa ma astepta un anunt.

 

 

In cursul zilei au mai aparut si altele. Cativa dintre ei au fost creativi si le-a placut ideea de a face un afis. Asa, ca sa stie toata scoala ce se intampla.

 

 

Petrecere serioasa in pijamale amuzante

Petrecerea a inceput ca o zi obisnuita, cu noutatile de dimineata, cu admiratul si prezentatul pijamalelor, cu orele de lectura, de matematica si de muzica. Apoi a urmat petrecerea adevarata.

 

 

In timpul de asteptare dintre 2 ceaiuri, putina activitate pe tableta. De voie, fara jocuri cu inmultiri.

 

 

Ciripeli, susoteli…. Dans la un moment dat si karaoke.

 

Am incheiat semestrul I intr-un ton optimist. Nu stati pe ganduri. Invitati copiii la o petrecere in pijamale. Va fi de neuitat. Si sa o repetati. La fiecare sfarsit de semestru sau in 16 aprilie sau cand vreti sa iesiti putin din rutina.
Ema

2 thoughts on “Petrecerea cu ceai, in pijamale”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *