Cinci jocuri pentru dezvoltare personala

Ioana Mafteiu are 20 de ani, este studenta si a infiintat un centru unde lucreaza cu copiii. O gasiti in Timisoara sau pe pagina ei de Facebook Activity Timisoara. Am invitat-o sa ne spuna ce face ea la centru. Ne recomanda 5 jocuri pentru dezvoltare personala. 

jocuri pentru dezvoltare personala

Ioana: „Ema m-a provocat să scriu un articol pentru blogul ei. Am prins curaj să vă scriu și să vă propun activități care să stimuleze creșterea încrederii de sine a copilului, sa ii incurajeze sa vorbeasca despre sine, despre ce simt.

1.Cuburile pereche

Vei avea nevoie de două șabloane de cub printate, pe care vei scrie formularile si cuvintele de mai jos. Sarcina este ca fiecare copil sa aleaga o fata de pe primul cub si sa ii potriveasca o emotie de pe al doilea cub.

 Primul cub va cuprinde unul dintre următoarele texte pe fiecare față a sa:

 • Cum poți spune că cineva se simte ..
 • Ce nu ar trebui să facem când cineva se simte ..
 • Numește un lucru care te face să te simți ..
 • Spune-ne un moment în care te-ai simțit..
 • Numește un lucru pe care îl poți face când te simți ..
 • Arată-ne cum arată o persoană care se simte ..

Al doilea cub va cuprinde 6 emoții: * Fericit * Trist * Jenat * Furios * Entuziasmat * Fricos.

 

jocuri pentru dezvoltare personala

 

2. Self Esteem Game

Acesta e un joc de tip ștafetă în care completăm un enunț început, dar neterminat:

 • Sunt bun la ….
 • Sunt foarte bun la ….
 • Cea mai importantă calitate a mea este ….
 • M-aș descurca excelent în următoarea situație…
 • Cel mai frumos compliment pe care l-am primit este …
 • Sunt special pentru că …
 • Trei cuvinte care mă descriu foarte bine sunt …

 

3. Inima mea este un puzzle

Copiii vor primi o inima care este impartita in bucati. Acestea  se imbina ca un puzzle. Prima sarcina va fi completarea fiecarei piese cu un cuvant/ propozitie / vers dintr-un cantec / desen, care sa ii reprezinte si sa fie una dintre piesele care il formează pe el ca persoana. A doua sarcina presupune pesonalizarea acestui puzzle. Fiecare copil isi va lasa imaginatia si personalitatea sa lucreze pentru a finaliza acest puzzle despre el. Ultima sarcina va fi decuparea inimii. Bucatelele vor fi puse într-un plic. Invatatoarea va strange plicurile si le va imparti in clasa. Fiecare copil va avea de asamblat inima unui alt copil si va trebui sa ghiceasca a cui este.

jocuri pentru dezvoltare personala

4. Ma iubesc pentru ca…

Copacelul iubirii de sine este cu siguranta o activitate care va stimula si implica copilului in realizarea unui copac care sa cuprinda motivele pentru care acesta se iubeste. Copiii poti primi trunchiul unui copac deja printat sau il pot desena chiar ei. Apoi vor avea de scris pe inimioare motivele pentru care ei se iubesc. Pentru un copacel cat mai bogat, va recomand ca inainte de aceasta activitate sa faceti stafeta de la Self Esteem Game.

jocuri pentru dezvoltare personala

5. SKITLLES, prietenii emotilor

Jocul cu bomboanele Skitlles a fost o activitate care place foarte mult copiilor.  Am pregatit  pungi cu bomboane Skitlles. I-am rugat pe copii sa ia atatea bomboane cate isi doresc si sa le tina pe masa pana la urmatorul pas. Copiii au fost extrem de incantati, asa ca au luat chiar si 20 de bomboane. Le-am spus apoi ca vor putea manca fiecare bomboana dupa ce imi vor spune cate un lucru care ii fac sa se simta intr-un anume fel:

 • fericiti, pentru fiecare bomboana de culoare rosie
 • un lucru care ii fac sa simta tristi pentru fiecare bomboana de culoare portocalie
 • furia, pentru bomboanele verzi
 • entuziasmul, pentru bomboanele galbene
 • frica, pentru bomboanele mov.”

Multumesc, Ioana. 🙂

Jocuri pentru dezvoltare personala

Jocurile ii ajuta pe copii sa inteleaga mai bine unele notiuni. La varste mici e greu sa vorbeasca despre emotii, sa identifice anumite sentimente. Un joc poate sparge gheata. Asocierile dintre anumite jucarii, culori, forme ii pot determina pe cei mici sa isi limpezeasca gandurile.

Daca ai si tu idei de jocuri pentru dezvoltare personala, lasa un comentariu. Daca le-ai incercat pe cele prezentate aici, spune-ne cum a fost.

Alte activitati pentru orele de dezvoltare personala: Frica, Rusinea, Furia.

Ema

6 thoughts on “Cinci jocuri pentru dezvoltare personala”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *